Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Domowa hybryda: salon i pokój gościnny w jednym

Uzyskanie połączenia salonu z pokojem gościnnym wymaga wydzielenia w nim odpowiednich stref funkcjonalnych. Zapewni to wygodę i ład nawet w małym wnętrzu. Niezmiernie ważna jest odpowiednia kolorystyka - jasne kolory ścian powiększą projektowanie wnętrzaoptycznie pomieszczenie. Jest to szczególnie ważne w małych mieszkaniach, ale sprawdza sie znakomicie też po prostu w pokojach wielofunkcyjnych. Biel sprawdza się zawsze, gdyż poszerza pokój i ułatwia tworzenie ładu. Zamiast niej można stosować inne jasne kolory, ale muszą to być barwy zimne. Pomarańcz i inne barwy ciepłe optycznie przybliżają ściany, a barwy zimne, na przykład błękit i jasna zieleń, ściany od nas oddalą. Nawet szarość może być dobrym pomysłem.

Projektowanie funkcjonalnego wnętrza

Trudno jest połączyć funkcjonalność z przykuwającym wzrok oryginalnym wnętrzem. Nie jest to jednak niemożliwe, wielu producentów mebli stawia w swoich projektach przede wszystkim na funkcjolaność i stara się je dopieścić estetycznie. Dzięki temu jeżeli poświęcimy trochę czasu z pewnością znajdziemy coś idealnego dla siebie. 

Wielozadaniowe meble

Dla typowych mebli salonu należy znaleźć lepsze odpowiedniki. Dla sofy będzie to rozkładany narożnik z pojemnikiem na pościel. Dla stołu i krzeseł – regulowana ława. Zamiast foteli będą pufy. Jeden z mebli musi się stać pojemnikiem na pościel, bo dodatkowa skrzynia to marnowanie miejsca. W przypadku ławy dobrze jest też zainwestować w stelaż umożliwiający zmianę jej wysokości. Dzięki niemu przekształcimy ją w duży stół dla całej rodziny.

Strefowanie pomieszczenia

Kluczem do wielofunkcyjności jest zapewnienie odpowiedniego wydzielania wszystkich funkcji: spania, pracy, jedzenia czy przyjmowania gości. Ścianka działowa to oczywiście jedna z opcji, ale znacznie wygodniejsze mogą być parawany lub jak zaprojektować funkcjonalne wnętrzeażurowe regały. Regał na środku pomieszczenia stanowi naturalna ścianę, która w dodatku jej nie zaciemni, jeśli mebel nie będzie miał pleców. Podobną barierę mogą stanowić plecy kanapy, które standardowo ustawiamy w kierunku do ściany. Stojący poniekąd tyłem do pomieszczenia mebel idealne nadaje się do połączenia salonu i kuchni. Trochę bardziej złożonym rozwiązaniem jest barek. Jego wadą jest dość sztywna konstrukcja takiego mebla i brak możliwości jego łatwego demontażu w wielu opcjach, ale niewątpliwą zaletą jest zysk estetyczny. Alternatywą dla tego typu rozwiązań, dość niebezpieczną w rękach osób niedoświadczonych w temacie, jest czysto wizualne lub gradientowe rozdzielenie oparte o zmianę rodzaju podłogi lub po prostu zmianą jej kolorystyki. Oczywistą wadą opcji jest naturalnie brak jakiejkolwiek przegrody ograniczającej pole widzenia i tym samym zwiększającej komfort chociażby osoby śpiącej.