Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Jak zorganizować domowe biuro?

Zainteresowanie pracą w domu rośnie systematycznie, szacuje się przy tym, że właśnie w ten sposób ze swoich obowiązków zawodowych wywiązuje się co dziesiąty obywatel UE. Jest to model pracy, który posiada szereg zalet, choć nie można nie zgodzić się z tym, że jego realizacja jest możliwa jedynie przy dobrej organizacji czasu. Na szczęście, zwiększenie tak wydajności, jak i satysfakcji z pracy w domu nie jest wcale trudnym zadaniem.

Projektowanie domowego biura - od czego zacząć?

Szacuje się, że w pracy spędzamy nawet jedną trzecią życia, jeśli więc ma nam ona sprawiać przyjemność, powinniśmy zadbać o przestrzeń, w której przebywamy. Pierwszym krokiem, na który musimy się zdecydować jest uporządkowanie jak zaprojektować biurorzeczywistości wokół nas, przestrzeń przeznaczona do pracy powinna być więc oddzielona od tej, w której spędzamy czas wolny. Idealny jest, oczywiście, oddzielny pokój, gdy jednak brak takiej możliwości, z pomocą może nam przyjść kącik do pracy oddalony nie tylko od telewizora, ale także od lodówki. Biuro może znajdować się także w jadalni lub sypialni, w takiej sytuacji wskazane jest jednak oddzielenie go ścianką od reszty pomieszczenia. Gdy rozwiązaliśmy już problem separacji domu i miejsca pracy możemy zastanowić się nad tym, jakie meble wybrać.

Jakie meble wybrać?

Na wielkość biurka wpływa przede wszystkim wielkość przestrzeni, którą dysponujemy, choć wskazane jest zadbanie o kilka szuflad przeznaczonych do gromadzenia dokumentacji. Ustawiając biurko nie zapominajmy i o tym, że im większy będzie nasz dostęp do światła słonecznego, tym lepiej będzie się nam pracowało. Poszukując odpowiedzi na pytanie o to, jak projektowanie domowego biurawysokie powinno być biurko musimy brać pod uwagę nasz własny wzrost, szacuje się bowiem, że idealne jest o metr niższe. Podobne założenia dotyczą krzesła, choć w tym wypadku odjąć powinniśmy przynajmniej 120 centymetrów. Wybór krzesła jest zresztą tym, któremu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, ma on bowiem niemały wpływ na efektywność naszej pracy. Stare krzesło to bóle kręgosłupa i uczucie zmęczenia, a to nie ułatwia koncentracji na obowiązkach zawodowych. Organizując miejsce pracy nie zapomnijmy tez o kąciku kawowym, to właśnie on pozwoli bowiem naszym oczom na odpoczynek, a nam samym na chwilę zasłużonego relaksu. Kącik przyda się również wówczas, gdy będziemy chcieli spotkać się z klientami lub wykonać pracę, która nie będzie wymagać od nas dostępu do komputera. Sama praca musi być wykonywana przy świetle dziennym, wtedy jest bowiem najbardziej efektywna. Światło dzienne można jednak wzbogacać o sztuczne źródła oświetlenie, im bowiem jest ono mocniejsze, tym łatwiej jest nam skoncentrować się na zadaniu, które nam powierzono. Nie zapominajmy również o ozdobach, które pozwolą nam na chwilę oddechu. Może być to kwiat doniczkowy albo rodzinne zdjęcie.