Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Francuski styl w aranżacji wnętrz

Wnętrze w stylu francuskim zawsze powinno robić wrażenie przestrzeni wdzięcznej i eleganckiej, czasami trochę zatłoczonej, aranżacja wnętrz ale zawsze bardzo bogato udekorowanej. Duże znaczenie ma zestawianie tradycji z nowoczesnością nierzadko polegające na eksponowaniu elementów przekazywanych w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Istotne jest stosowanie tkanin oraz złoceń, a także wielka dbałość o detale. Francuska moda jest spójna z wieku na wiek, więc komponowanie kolejnych „Ludwików” nigdy nie będzie błędem.

Aranżacja wnętrza w stylu francuskim - smaczny przepych

Francuski styl to zawsze bogata eklektyka, która nie zapomina o wygodzie wnętrza. Musi być też przytulnie, ale zarazem autentycznie. Starsze rzeczy można poddawać renowacji trochę zmieniającej ich styl i nie będzie to grzech. Warto jednak wzorować się na oryginałach. Zniknąć nie może symetria, nie wolno zapominać o parach detali i dodatków. W dekoracjach powinny dominować wzory roślinne i rzeźbienia, w tym typowo francuskie lilie czy muszle.

Tkaniny

Kretony to francuski wynalazek. Toile de Jouy, płótno z Juny, bardzo często nadrukowane jest scenami rodzajowymi i w żadnym razie nie trzeba się ich bać. Tak samo można sobie pozwolić z Gobelinami – ręcznie tkanymi tapiseriami nazwanymi od nazwiska ich twórców. Jedwabne adamaszki to także znakomity pomysł. Jeśli zrobimy krok w kierunku wielowiekowej aranżacja wnętrza w stylu skandynawskimtradycji projektowania niecodziennych wzorów na tkaninach, naprawdę trudno będzie o jakikolwiek błąd. Powinniśmy pofolgować sobie w kwestii wszelkiego rodzaju narzut czy zasłon, a nawet wielkich ozdobnych poduch. Spokój zachowajmy jednak w kolorystyce. Pastele są naszymi przyjaciółmi, lubimy beże, a spokojny błękit powinien nam towarzyszyć w każdej sytuacji. W kwestii mebli możemy sobie pozwolić na śnieżną biel, ale nie zapominajmy o złamaniu jej wieloma złotymi lub srebrnymi ozdobami. Będzie to odpowiedni dodatek do ścian, na których położymy jasne tapety lub zdecydujemy się na odpowiednio jasną boazerię. Dla stylu francuskiego nie jest to bynajmniej przestarzałe rozwiązanie.