Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Najważniejsze elementy stylu skandynawskiego

Zastanawiając się nad interesującymi trendami, które moglibyśmy wcielić w życie, coraz częściej zwracamy uwagę na mieszkanie w stylu skandynawskim. Czy jednak wiemy, jakie działania podjąć, aby je urządzić? Styl skandynawski jest idealny przede wszystkim dla tych z nas, którzy cenią sobie przestronność i funkcjonalność, a choć atmosfera w takim mieszkaniu jest często określana jako surowa, nie da się ukryć, że jest ona również gościnna, klimatyczna i domowa.

Projektowanie wnętrza w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to przede wszystkim czystość formy, wśród dominujących w nim kolorów wymienia się zaś szarość, brąz wnętrze w stylu skandynawskimoraz biel. Szukając materiałów typowych dla mieszkań utrzymanych w stylu skandynawskim w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na naturalne drewno, to właśnie ono pojawia się bowiem nie tylko na podłodze, ale i na frontach mebli. Drewniane deski zazwyczaj zachowują swój naturalny odcień, powszechna jest jednak również praktyka ich bielenia oraz malowania na biało. Często wykorzystywany jest też matowy lakier i olej. Jasne meble zazwyczaj wykonywane są z drewna, pamiętajmy jednak, że Skandynawowie cenią wysoko także kolor szary.

Wnętrze w stylu skandynawskim to także odpowiednie oświetlenie

W oknach rzadko pojawiają się firanki i zasłony, choć w dużej mierze jest to konsekwencja tęsknoty za słońcem będącej skutkiem surowego klimatu. Problem rozwiązują rolety, a my mamy wrażenie, że trafimy do wnętrz nie tylko jasnych i przestronnych, ale również wypełnionych naturalnym światłem. Decydując się na zasłony warto zastanowić się nad materiałem, z którego zostały skandynawskie wnętrzeone wykonane. Skandynawowie stawiają w tym wypadku na lekkie, naturalne materiały, dają one bowiem gwarancję tego, że promienie słoneczne nie będą zatrzymane. Sztuczne oświetlenie jest tak samo minimalistyczne w swojej formie, jak inne elementy domu w stylu skandynawskim, popularne są przy tym nie tylko lampy ze szkła, jak i abażury z papieru. Metal i szkoło dobrze komponują się z drewnem, stają się więc naturalnym dopełnieniem stylu skandynawskich domów. Zastanawiając się nad kolorystyka warto stawiać na jasne, naturalne barwy. Tu ciekawym rozwiązaniem jest nie tylko biel, ale także szarości oraz beże. Ciekawym rozwiązaniem jest też bielona cegła niejednokrotnie zdobiąca wnętrza domów i mieszkań.