Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

W poszukiwaniu dobrego projektanta wnętrz

Udany remont to pieniądze i dobry pomysł na ich wydanie, czyli innymi słowy, pomysł na aranżację mieszkania czy domu po projektant wnętrzzakończonym remoncie. Pomoże nam ją stworzyć dobry architekt wnętrz, który w dodatku wykona dla nas jej wizualizację jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Nasz partner musi być kreatywny, ale nie oznacza to, że ma być po prostu lekkoduchem. Najlepiej jest wybrać kogoś sprawdzonego. Jeśli nie przez nas, to przez znajomych. Test bojowy jest zawsze najlepszy, ale warto też zwrócić uwagę na jakość strony internetowej oferenta. Powinna prezentować jego wcześniejsze projekty i wizualizacje kolejnych pomysłów. Przeglądając takie realizacje możemy zdecydować, czy jego sposób myślenia nam odpowiada.

Co powinno cechować profesjonalnego projektanta wnętrz?

Architekt wnętrz powinien mieć wykształcenie kierunkowe. Akademii Sztuk Pięknych, magisterium na Wydziale Architektura Wnętrz. Czasami wystarczy Architektura Ogólna, ale taka osoba musi mieć jakieś doświadczenie w aranżacji. Istnieją także dwuletnie szkoły projektowania wnętrz. Są to jednak miejsca, gdzie się uczy dekoratorów wnętrz, nie architektów wnętrz. To jak wybrać projektanta wnętrzgigantyczna różnica. Dobry architekt projektuje dla konkretnej rodziny. Musi poznać bryłę mieszkania czy domu, musi poznać rodzinę i dopiero na tej podstawie dopasowywać jedno do drugiego. Ważne są takie elementy, jak wykonywane zawody, temperamenty domowników i sposoby spędzania wolnego czasu. Żeby powyższe zadania były wykonalne, architekt wnętrz musi umieć pracować z ludźmi.

Dobry projektant wnętrz zna swoją rolę

Jego rola to doradztwo – poznawanie potrzeb i odpowiadanie na nie. Nie może niczego narzucać, a zadowolenie klienta musi uzyskiwać przez negocjowanie z nim rozwiązań. Czasami musi nawet pełnić rolę psychologa, by rozbrajać konflikty niezdecydowanych małżeństw lub godzić poglądy rodziców i dzieci. Różne koncepcje i różne priorytety muszą zostać połączone w jedno rozwiązanie dla jednej przestrzeni. Na koniec, odpowiedni architekt wnętrz powinien mieć też żyłkę księgowego. Brak ograniczenia finansowego to bardzo miła sytuacja, ale w praktyce niespotykana. Jeśli architekt z miejsca proponuje bardzo drogie aranżacje, jest to osoba leniwa, która prawdopodobnie nie wpadnie na optymalne rozwiązania, a nawet pomysły w miarę dobre będą poza jego lub jej zasięgiem. Budżet musi zawsze być ważny dla takiej osoby.